ТзОВ "БАЛКО"

м. Львів, вул. М. Залізняка, 15

тел./факс (032) 237 08 87

тел. (032) 239 33 94

Небезпека застосування вузлів на високоміцних болтах в межах України

Останнім часом при будівництві промислових будівель та споруд застосовують монтажні вузли  на високоміцних болтах. Їх перевага перед традиційними зварними вузлами полягає в високій заводській готовності елементів, простоті монтажу. Влаштування такого вузла не потребує високої кваліфікації зварника, не потрібні дорогі і шкідливі прилади по контролю якості зварних швів.

Проте такий вузол вимагає ідеальної точності виготовлення конструктивних елементів, відсутності будь-яких викривлень фланців, їх повної соосності. Державні будівельні норми строго регламентують якість обробки поверхонь, що стикуються та точність елементів вузла. Так ДБН В.2.6-163-2010 прямо вказує на метод контролю якості вузла на високоміцних болтах: «Щуп завтовшки 0,1мм не повинен проникати в зону радіусом 40 мм від осі кожного болта».

Обстеження, які проводили спеціалісти ТзОВ “БАЛКО” показало, що в умовах виробництва металоконструкцій на підприємствах України досягнути потрібної точності досить важко. Тому монтажники змушені вводити прокладки в вузли, причому досить часто такі прокладки мусять бути клиноподібними. В деяких випадках площини, що з'єднуються контактують тільки на  30-50 % площі, що суттєво зменшує несучу здатність вузла.

Фото №1. В стику вузла обпирання балки наявна прокладка із листової сталі

Фото №2 і №3. Зазори в стику між опорними ребрами внаслідок не перпендикулярності площини фланця до осі балки

Перехід від високоміцних болтів до болтів, що працюють на зріз не вирішує проблему. Через неточності виготовлення та наявність прокладок такий болт працює на зріз із згином, що в певних умовах зменшує несучу здатність болта у 2-3 рази. Ще гірші результати проявляються в вузлах, де для того, щоб встановити болти застосовують газові різаки. Деформативність такого з'єдання настільки велика, що про надійну роботу такого  з’єднання не може бути  і мови.

Фото №4 і №5. Розширення отворів під болти з використанням газового різака

Враховуючи наведені аргументи спеціалісти ТзОВ “БАЛКО” рекомендують застосовувати вузли на монтажних високоміцних болтах тільки за умови відсутності у вузлі значних навантажень, наявності обладнання, що дозволяє забезпечити високу точність виготовлення конструкцій, тощо. В будь якому випадку кожен такий вузол перед здачею будівлі в експлуатацію потребує контролю кваліфікованим інженером. Наявність клейма монтажника біля вузла з’єднання обов’язкове.

При наявності аналогічних дефектів, спеціалісти ТзОВ “БАЛКО” готове до співпраці, оскільки має досвід з розробки рішень по їх ліквідації.

 

free pokerfree poker
Designed by ARTIX